دسته‌بندی نشده

چرا بعد از مصرف قهوه دچار خواب‌آلودگی می‌شویم؟

 

معمولا قهوه را با هدف افزایش انرژی و تمرکز مصرف می‌کنیم (و البته لذت‌بردن از مزه‌ی خاص قهوه هم عالم خودش را دارد). اما گاهی اوقات مصرف قهوه رویمان اثر عکس دارد و ما را دچار خواب آلودگی می‌کند! به‌گونه‌ای که برخی افراد به‌این نتیجه‌گیری می‌رسند که قهوه برایشان خواب‌آور است…
با این وجود نباید انگشت اتهام را به فقط سمت خود قهوه نشانه بگیریم و ماجرا کمی متفاوت است. اینجا به مهم‌ترین دلایلی می‌پردازیم که سبب ایجاد خواب‌آلودگی بعد از مصرف قهوه می‌شوند:

۱- قهوه را شیرین نکنید:
استفاده از شکر یا هر نوع شیرین‌کننده می‌تواند سبب ایجاد حالتی بشود که نامش را sugar crash گذاشته‌اند و یکی از نتایجش احساس خواب آلودگی است. ممکن است بگویید به مصرف شکر با چای و قهوه «عادت» دارید، اما این جزو عاداتی است که ترک‌ کردن آن پس از دو الی سه هفته مداومت امکان‌پذیر است و با این کار هم به افزایش سلامت‌تان کمک می‌کنید و هم بعد از آن مانند گذشته از طعم نوشیدنی‌تان لذت خواهید برد.

۲- تقصیر آدنوزین است:
وقتی خسته می‌شویم ماده‌ای به نام آدنوزین در بدن ما تولید می‌شود که باعث ایجاد احساس خستگی و خواب‌آلودگی می‌شود. عملکرد کافئین به این شکل است که گیرنده‌های این ماده را در مغز مسدود می‌کند و به‌نوعی مغز را فریب می‌دهد که خسته‌ نیستیم. گاهی اوقات اثر کافئین خیلی سریع از این گیرنده‌ها پاک می‌شود و هجوم آدنوزین سبب می‌شود ناگهان احساس خواب‌آلودگی کنیم. اما این در واقع تقصیر قهوه شما نیست و فقط خستگی پنهان خودتان است که بروز کرده است.

۳- کافئین یک ماده ادرار آور است:
کافئین یک ماده دیورتیک است. به این معنی که سبب می‌شود آب بیشتری از طریق کلیه‌ها دفع شود و کاهش آب بدن می‌تواند سبب ایجاد احساس خستگی و گیجی شود. برای خنثی کردن این اثر کافی است، همراه با نوشیدنی‌های حاوی کافئین، آب کافی هم مصرف کنید.

۴- ممکن است به خاطر شیر باشد:
لبنیات حاوی ماده‌ای به نام تریپتوفان هستند که سبب ایجاد خواب‌آلودگی می‌شود و این اثر در برخی افراد قوی‌تر است. هرچند میزان آن در شیر بسیار کم است و احتمال تاثیرگذاری آن پایین. اما می‌توانید حذف آن را امتحان کنید.

۵- ممکن است قهوه شما آلوده باشد:
متاسفانه برخی قهوه‌ها دچار کپک‌زدگی هستند و این کپک با ایجاد نوعی سم سبب ایجاد احساس خستگی مزمن می‌شود. البته اگر قهوه مصرفی دارای آلودگی باشد، مشکل بسیار بزرگ‌تر از احساس خستگی خواهد بود، چون آلودگی با کپک می‌تواند سبب ایجاد انواع سرطان کبد و کلیه شود.

همانطور که مشاهده کردید، خواب ‌آلودگی بعد از مصرف قهوه می‌تواند دلایل متنوعی داشته باشد که برخی از آنها قابل پیشگیری هستند. امیدوارم با توجه به این نکات از قهوه‌تان لذت بیشتری ببرید و البته فراموش نکنید مصرف آن بهتر است در یک بازه زمانی خاص از روز انجام شود که قبلا اینجا در موردش صحبت کرده‌ایم

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *